„Позицијата што Бугарија ја усвои кон Cеверна Македонија е правилна. Тоа е консензуално. Таа е дефинирана од три последователни – иако кратки парламенти, и е конзистентна, изјавил бугарскиот професор Спас Ташев од Институтот за население и човечки студии при Бугарската академија на науките.

„Во говорите на странските политичари, оваа година се појави зборот „притисок “. Ова главно беше од американски извори, но тоа беше кажано од ниско рангирани службеници – советници и експерти во американската државна администрација. Таква дефиниција не користеше ниту еден висок политичар во Бугарија“, рече тој во одговор на прашањето дали има притисок врз нивната земја за позицијата кон Македонија.

Според него, претседателот Радев неодамна зборувал за фактот дека Бугарија ќе биде под притисок и ќе продолжи да се интензивира во врска со различните програми, кои предвидуваат дека Скопје треба да ги започне своите преговори за европска интеграција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.