Сопруг на судијка од скопска двојка побарал да добие стан како подарок од бизнисмен, кој имал предмет за решавање кај неговата соруга, која, како стечаен судија отворила стечај. Ова, во писмена изјава го тврди бизнисменот Сергеј Самсоненко, кој поради побараното мито, од претседателот на Основниот суд Скопје 2, побарал изземање на стечајната судијка, но до тоа не дошло.

„Сведок“ поседува документ, барање за изземање на судијката Ирена Антовска Петрушевска, упатено од Сергеј Самсоненко до Илир Сулејмани, претседател на судот, во кое барање објаснува дека при случајна средба во ресторан во Грција, сопругот на судијката, кумановчанецот Моме Петрушевски, побарал стан во зграда на Водно, како награда за тој да се ангажира да се реши неговиот предмет што бил распореден кај неговата сопруга, стечајна судијка во скопска двојка.

Целиот случај на „Сведок

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.