Еу најави дека ќе прави донаторска конференција за Турција во март, на што реагираше Солза грчева, лидер на „Глас за Македонија“.

Таа на фејсбук посочи:

Над 22.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија. Околу 80.000 повредени и не се знае бројот под урнатините.

Овој бездушен, богат свет ги остави луѓето без полски болници, без загреани шатори, без лекови и со мал број спасувачи. Поготово во Сирија, но и во Турција. Луѓето со раце се обидуваат да дојдат до своите под урнатините. Попотресно, здравје.

ЕУ ќе правела донаторска конференција во март!!!

Толку ми е доволно да не бидам европски фундаменталист.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.