Родова еднаквост во СДСМ – можеби ја има, но не е видлива од дистанца, коментира поранешната висока функционерка на партијата на власт Софија Куновска. Куновска споделува и фотографија од раководството на СДСМ, на која од девет членови на најтесното раководство, само две се жени.

Родова еднаквост во СДСМ :))
Moжеби ја има но не е видлива од дистанца.

Posted by Sofija Kunovska on Sunday, 7 February 2021

Нејзината жестока реакција е одговор на соопштението од СДСМ дека се меѓу ретките партии каде родовата еднаквост ја поставуваат како врвен приоритет.

Таа обвинува дека норотна непримерена лага е дека СДСМ е родово избалансирана партија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.