Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – делница Кичево – Охрид кој ќе се склучи меѓу Експорт-импорт банката на Кина и Јавното претпријатие за државни патишта, по скратена постапка.

Пратениците ќе расправаат и по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој, по скратена постапка, Предлог законот за изменување и дополнување на Законот градење, по скратена постапка, Предлог-законот за изменување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка, како и  Предлог-законот за изменување на Законот за спортот, по скратена постапка.

На оваа седница се и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за административни службеници, по скратена постапка, Предлог-законот за изменување на Законот за вработените во јавниот сектор,по скратена постапка; како и Предлог-законот за изменување на Законот за електронско управување и електронски услуги, по скратена постапка.

Во рамките на оваа седница се и Предлог-законот за правата на заедниците кои се помалку од 20 отсто од населението во Република Македонија, во прво читање, како и Предлог-законот за изменување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, исто така во прво читање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.