Во Собранието на Република Македонија на предлог ВМРО-ДПМНЕ усвоена е декларација за македонските црвени линии кон Бугарија, објави на својот Фејсбук профил, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

„Македонскиот јазик е македонски засебен различен од другите. Македонскиот народ има култура и историја на која може да се гордее и нема да дозволиме никој да ја оспорува. Да живее Македонија!“, напиша Николоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.