Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски на својот профил на Фејсбук објави дека е избран од страна на Собранието за претседател на Националниот совет за евроинтеграции, тело кое ги обединува сите клучни фактори во државата во процесот на евроинтеграции.

Собранието на Република Македонија ме избра за Претседател на Националниот Совет за евроинтеграции, тело кое ги обединува сите клучни фактори во државата во процесот на евроинтеграции и секогаш е предводено од најголемата опозициона партија. Во насока на искажување на јасната определба за членство во ЕУ и побрз почеток на преговори за членство, во исто време и за зачувување на македонските национални интереси, како и засебноста на македонскиот народ, јазик и култура, од денес почнувам серија средби со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, објави Николоски.

Николоски додаде дека неговата прва средба како претседател на ова тело ќе биде со Амбасадорот на Полска и дека деновиве ќе има доста интензивни активности во оваа насока.

Собранието на Република Македонија ме избра за Претседател на Националниот Совет за евроинтеграции, тело кое ги…

Posted by Aleksandar Nikoloski on Tuesday, 12 January 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.