Министерот за надворешни работи Бујар Османи навести што ќе се случува откако бугарското малцинство ќе влезе во Уставот како што предвидува со францускиот предлог. Тој објасни дека откако Бугарите ќе станат дел од Уставот ќе добијат вработувања во државни интитуции и настава на бугарски јазик.

Во балансерот за вработување со конкурсите согласно демографската реалност и правичната застапеност што се наметна со Рамковниот доовор Бугарите се 0,19 посто.Тоа значи дека секоја институција треба да има 0,19 проценти Бугари. Oбразованието на бугарски јазик ќе биде како сите други заедници-објасни Османи на МТВ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.