Обвинителите на СЈО да паузираат додека не се провери нивна индиректна или директна вмешаност во „Рекет“, порачува универзитетската професорка Мирјана Најчевска во интервју за ТВ 24. Според професорката, која беше исклучително активна во Шарената револуција, четири години подоцна, СЈО не ги исполнило очекувањата, а Јанева ниту од далеку не била лицето кое требало да биде избрано за бескомпромисно да се бори со криминало.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.