Самиот предлог-закон не е за поддржување. За државјанство да кажат сведоци не е доволно и не постои таков пример во Светот“, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали ќе го поддржи предлогот донесен од Алијанса за Албанците.

Не може сведоци да одлучуваат за државјанство. Но, свидетелство за завршено четврто одделение, за завршено основно образование, или било каков друг основ за давање на државајанство. Ние живееме со нив, и за жал немаат право на придобвики. Верувам дека со помош на ОН и со помош на други земји кои спровеле ваква постапка, ќе изнајдеме решение. Еден дел земаа државјанство, но се покажа како неедоволно. Со сведоци работата не се решава. Јас ги почитувам од Алијанса за Албанците, но не е важно од кој е предлогот, дали е од опозиција и власт. Ова не е за поддржување“, рече Заев

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.