Многу сме и далe на Европа, овие простори немаат само грдо лице на војни и конфликти, имаат и прекрасно уметничко лице. Сигурно знаете дека малата Еуропе од овие простори потекнува. Отсекогаш сме биле клутурно – географски, но не и политички дел од Европа. Крајно време е вистински да се европеизираме. Тоа овие луѓе не го прават, ниту го сакаат, ниту можат, оти со непотизам, со клиентелизам, со фамилијарни односи, со корупција, со криминал не се станува европјанин, потенцираше претседателскиот кандидат, Силјановска – Давкова на вечерашниот митинг во Гевгелија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.