Во Крушево вечерва се одржува илинденската прослава по повод утрешниот празник, 2 Август – Илинден.

Посетеноста на платото на Гумење е значително мала, нешто што се случува во изминатите десетина години.

Околу 2000 луѓесе присутни на прославата за овој празник, најзначаен за градот Крушево.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.