Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири, вчера грубо го прекршил законот за знамињата, пренесува „Дијалектика“, посочувајќи дека претставниците на ЕУ во Скопје, Никола Бертолини, шеф на одделот за соработка во Делегацијата на Европската унија и Фрек Јанмаат, шеф на економскиот оддел во Делегацијата на ЕУ, тој ги пречекал со албанско знаме.

Во очи ни падна албанското знаме поставено на масата. Пред очите на високите гости од ЕУ Делегацијата во Скопје, министерот го прекршува Законот за употреба на знамињата. Имено, законот предвидува употреба на знаме на други заедници во Република Македонија само во локалните самоуправи, и тоа доколку припадниците на таа заедница се повеќе од 50 % од населението во таа општина, пишува порталот.

Повеќе на Дијалектика

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.