На социјалните мрежи кружи видео од говор на поранешниот премиер Никола Груевски во кое тој предвидува што ќе се случи по доаѓањето на власт на Зоран Заев.  Големата слика е редефинирање на државата што и се случува во моментов.

Груевски велеше дека првото што ќе го направи Заев е промената на името на државата и идентитетот а тоа и се случи. Потоа Заев мора да го спроведе Договорот со Бугарија што и самиот го најави.

Се случи и двојазичноста на Македонија со законот за јазици, а деновиве гледаме дека веќе населуваат мигранти.

Од денешна перспеткива Заев нема спроведено уште две работи.

 

Тоа е зголемувањето на даноците кое допрва ќе ги удри граѓаните по џеб. Последната точка е редефинирање на бракот.Да не е бракот заедница меѓу маж и жена туку да се легализираат хомосекуалните бракови и да им се овозможи посвојување на деца-велеше Груевски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.