Парламентот на Словенија денеска се очекува да го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Во рамките на вонредната седница треба да се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој престојува во посета на Словенија.

Задутре Протоколот ќе се најде на пленарна седница и на албанскиот Парламент и се очекува тој да биде изгласан едногласно. И на оваа седница би требало да присуствува спикерот Талат Џафери.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.