Пристигнаа словенечките пожарникари, кои веќе се во Берово од каде ќе бидат распоредени да помогнат во гасењето на пожарите во регионот.

Во земјава се пристигнати 16 противпижарни возила и 46 пожарникари од Словенија за да помогнат во гасењето на пожарите.

Помошта од Словенија се реализира по телефонски разговор меѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот словенечки колега Матеј Тонин.

Се надевам дека ќе ги скротите огновите што е можно поскоро – порача словенечкиот министер за одбарана Матеј Тонин при испраќањето на пожарникарите во Македонија.

Во меѓувреме, се зголемува ангажманот на Армијата во регионот на Делчево и Пехчево, каде што 400 припадници на Армијата учествуваат во гасењето на пожарот кај селата Истевник, Робово и Умлена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.