Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции.

Еден од последните обид за притисок врз медиумите, доаѓа од пратеникот Александар Кирацовски кој го тужи лично директорот на Прва Репулика за текст објавен на порталот Република, во кој е изнесен став (објава на Фејсбук) на битолчанецот Душко Илиевки – Млекарот.

Кирацовски неколкупати добил покана да биде гостин во редакцијата на Република, многупати добил повик од нашите новинари, но никогаш не одговорил на нив.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.