Историјата Лајна, неа утре ќе ја пишуваат секакви дебелогазовци, за сечии сметки.Ова е дел од епската реплика на македонскиот револуционер Питу Гули во која многу симболика може да се најде и денеска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.