Вечерва во 21,17 часот е регистриран земјотрес од 2,7 степени според Рихтер во Македонија. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со епицентар на 17 км југоисточно од Кичево, на длабочина од 2 километри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.