На тригодишна затворска казна е осуден 18-годишниот скопјанец А.Т. кој беше обвинет за убиство на 17-годишниот Никола Христовски лани во скопската населба Ново Лисиче.

Граѓаните се гневни на оваа одлука и бараат правда.

Ова е нивниот повик објавен преку социјалните мрежи:

„Повик за правда од пред ЈО!
Скопје се буди! Аеродром се буди!
15.06.2020 – 18:00 часот, кај Јарболот, фото 3!“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.