По денешните 977 нови позитивни случаи и 31 починат од Ковид-19, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката на оздравени пациенти е 28646, на починати е 1376, а бројот на активни случаи изнесува 18591.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 21347, активни 8826

• Куманово 3158, активни 902

• Дебар 419, активни 96

• Штип 2213, активни 479

• Прилеп 2226, активни 891

• Тетово 3222, активни 992

• Струга 1129, активни 321

• Велес 1498, активни 754

• Битола 1447, активни 728

• Охрид 1197, активни 522

• Кавадарци 910, активни 403

• Гостивар 1810, активни 578

• Гевгелија 583, активни 216 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 107 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1390, активни 609

• Крива Паланка 345, активни 110

• Радовиш 350, активни 122

• Крушево 74, активни 43

• Кочани 1034, активни 298

• Пробиштип 297, активни 84

• Демир Хисар 152, активни 67

• Македонски Брод 131, активни 26

• Пехчево 87, активни 26

• Берово 286, активни 72

• Валандово 143, активни 45

• Виница 292, активни 138

• Делчево 357, активни 172 (90 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 128, активни 72

• Свети Николе 676, активни 205

• Кичево 983, активни 420

• Ресен 352, активни 128

• Неготино 377, активни 246 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.