Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26602, активни 10382
 • Куманово 3686, активни 933
 • Дебар 460, активни 95
 • Штип 2622, активни 550
 • Прилеп 2969, активни 1073
 • Тетово 3770, активни 949
 • Струга 1412, активни 448
 • Велес 1943, активни 726
 • Битола 1980, активни 851
 • Охрид 1571, активни 628
 • Кавадарци 1213, активни 479
 • Гостивар 2479, активни 939
 • Гевгелија 712, активни 227 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 129 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1680, активни 592
 • Крива Паланка 423, активни 120
 • Радовиш 421, активни 114
 • Крушево 130, активни 76
 • Кочани 1227, активни 287
 • Пробиштип 354, активни 83
 • Демир Хисар 197, активни 87
 • Македонски Брод 168, активни 49
 • Пехчево 97, активни 23
 • Берово 347, активни 84
 • Валандово 206, активни 66
 • Виница 367, активни 158
 • Делчево 439, активни 191 (123 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 152, активни 57
 • Свети Николе 821, активни 228
 • Кичево 1254, активни 516
 • Ресен 458, активни 198
 • Неготино 563, активни 310 (67 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.