Во моментов во земјава има 8.331 активен случај на ковид 19. Според податоците на министерството за здравство најголемиот број на заразени лица има во Скопје, Прилеп , Битола, додека пак најмалку позитивни лица има во Македонски Брод, Демир Капија и Дојран.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 91523, активни 3810
Куманово 12638, активни 331
Тетово 11221, активни 211
Прилеп 9877, активни 441
Битола 8094, активни 621
Гостивар 8042, активни 48
Велес 7090, активни 350
Кавадарци 6659, активни 345
Штип 6425, активни 236
Охрид 6291, активни 238
Струмица 5979, активни 117
Кичево 4186, активни 98
Струга 3873, активни 57
Кочани 3817, активни 226
Гевгелија 2683, активни 149
Неготино 2492, активни 80
Свети Николе 2071, активни 75
Крива Паланка 1792, активни 158
Радовиш 1671, активни 76
Ресен 1656, активни 92
Дебар 1453, активни 3
Берово 1314, активни 46
Делчево 1273, активни 107
Виница 1124, активни 44
Пробиштип 1093, активни 64
Валандово 877, активни 22
Кратово 719, активни 70
Богданци 612, активни 27
Крушево 571, активни 24
Демир Хисар 556, активни 77
Македонски Брод 483, активни 5
Демир Капија 418, активни 9
Македонска Каменица 386, активни 54
Пехчево 334, активни 11
Дојран 156, активни 9

Од вчера на сила стапи мерката за влез во затворени места само со примени две дози вакцини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.