На првиот Конгрес на политичката партија Алтернатива, кој денеска се одржува во Македонската филхармонија не присуствува пратеникот Скендер Реџепи Зејди.

Не присуствував на конгресот бидејќи сметав дека тоа ќе биде попринципиелно од ставовите што јавно ги искажав пред неколку дена. Од моите јавни ставови, граѓаните заслужуваат конкретни и детални одговори кога ќе се имплементира Алтернатива-Владиниот договор, вели Реџепи за ТВ 21.

Тој пред неколку дена во емисијата Клик плус на ТВ 21 беше многу критичен кон структурите на партијата, особено кон претседателот Африм Гаши. Рече дека Алтернатива нема зошто да остане во Владата доколку не ги исполни програмите за политички монтираните случаи.

Доколку Владата не е во состојба во што е можно побрз рок да направи вакви нешта, тогаш нема причина зошто Алтернатива да биде дел од Владата. Ние имаме програма што ја ветивме, имаме наши точки. Сега не можеме да ги погледнеме луѓето в очи бидејќи не успеавме да ги реализираме програмските цели што ги имаме. Сто дена не се малку, вели Реџепи – Зејди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.