Репортерите на Бугарската национална телевизија го пронајдоа синот на вториот возач на автобусот, Кадрим Мемеди, кој во моментот на трагичната сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“, како што тврди неговиот син, не возел, туку спиел во специјалната кабина за одмор на возачите, во средишниот дел на автобусот.

Бесар Мемеди за БНТ вели дека бил во Бугарија за да го препознае телото на неговиот татко, кое било пронајдено во кабината за спиење. Официјално, сè уште не е утврдено дали Мемеди управувал со автобусот.

Бесар за БНТ раскажува дека неговиот татко имал 54 години и над 20 години искуство како возач. Често патувал во Германија и Турција и ги знаел рутите.

Според него, автобусот бил стар 3 години и технички исправен, а „Беса транс“ има сервис и во Турција. Неговиот татко во Турција заминал во четвртокот, а во петокот веќе пристигнал и се слушнал со синот.

Бесар тврди дека во неговиот татко автобусот не дозволувал патници со опасен багаж – ниту со пиротехнички средства, ниту со гориво.

Од списокот на преживеани во несреќата, според Бесар, има еден со име Шади Науф ал Салех, кој не е на списокот за патници на „Беса транс“ .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.