Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека 77.122 лица од дијаспората се самопопишале преку апликацијата за попис.

Според директорот на ДЗС Апостол Симовски одзивот е задоволителен, но кога ќе ги погледнете бројките по земји ќе видите дека некаде не се попишуваат.

Како што додава тој во својата изјава за ТВ24 Симовски, свесен е има антикампања која особено е изразена кај нашинците во Северна Америка и Австралија, но дека – тоа е тоа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.