Се почесто го слушам мојот противкандидат како вели дека имаме право на самоопределување, но тие се откажаа од правото на самоопределување, потсети професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ1.

Правото на самоопределување е темелно право врз чија основа се создадоа Обединетите нации. Секој народ има право на своја држава, на свое име, на свое знаме, на своја химна, и на свој грб. Само ние имаме властодржци кои се откажаа од ова право, рече таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.