Професорката по уставно право Гордана Силјановска наоѓа сличност меѓу ангажирањето на советници на Заев во кабинетот и ангажманот на високи функционери на СДСМ во невладината организација на Боки 13.

На прашањето за причината за ангажман на Башановиќ за советник, премиерот одговара дека му бил долгогодишен пријател. Значи, нема посилна причина од пријателството за експертски ангажман?! Не ве потсетува ли ова на „методологијата“ на ангажирање во „Меѓународниот сојуз? – пишува Силјановска за изјавата со која Заев потврдува дека со државни пари плаќа свои лични пријатели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.