Со пропустот на изведбата на Тамара Тодевска на химната во Американската амбасада по повод денот на независноста на САД се приклучи и проф. Гордана Сиљановска Давкова.

Таа вели нема простор за извинувања и грешки пред законите,да се стави крај на пропустите, а виновните да си ги сносат последиците.Таа го цитира Законот за химната кој беше објавен во службен весник на 12 август 1992 година со која убаво се дефинирани стиховите на нашата химна .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.