Не сум националист, јас сум за владеење на правото. Законите треба да бидат во рамки на уставот. Нешто лично ќе ви кажам, родена сум во турска куќа, а од 10 години имам албанско побратимство. Со мене денеска се и студентите, генерации Власи, Турци, Роми…, истакна професорката Гордана Силјановска Давкова откако беше избрана на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ која се одржва во Струга.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.