Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова издвојувала победа во општина Дебарца – тврдат извори на Република. Таму до 18:30 часот своето право на глас го оствариле 2224 гласачи, или 50,36 отсто. Од нив повеќето гласа се за Силјановска Давкова.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.