Професорката Гордана Силјановска на денешната јавна расправа во образложението на предлог законот за ЈО истакна дека процедурите се гаранција за демократија и оти пратениците треба да гласаат по сопствено убедување и треба да ги претставуваат граѓаните, а не партиите.

Според неа, европското знаменце за овој закон погрешно се толкува.

Европското знаменце е важно но вистински ќе се легитимиравме ако го пратевме во Венецијанската комисија и да добиевме позитивно мислење, истакна професорката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.