Имајќи предвид дека на страниците на „Независен весник“ пишувам секоја втора среда и дека до првиот круг на претседателските избори ќе немам друг текст, би сакал да го кажам моето мислење во однос на кампањата и кандидатите. Прво нешто што паѓа во очи е огромната разлика во квалитет. Од една страна е Гордана Силјановска-Давкова која плени со својот квалитет од сите аспекти – стручност, посветеност, елоквенција, јасна визија што сака да прави и како да го направи истото. На другата страна е Стево Пендаровски кај кого изгледа како единствен мотив да е желбата да надомести за претрпениот пораз пред пет години исто така на претседателските избори. Кај него отсуствува подготвеноста, посветеноста и јасната визија што ќе работи.

Исто така, има и една друга разлика која за мене е суштинска. Гордана Силјановска-Давкова е идеалист, а Стево Пендаровски медиокритет кој само се приспособува на наметнатите услови. Тоа е она суштинското што ќе ја определи оваа кампања. Имено, Гордана верува во тоа што го зборува, верува дека со правда и силна правна држава многу нешта може да се решат, поправат и нови решенија да се донесат. Стево само се приспособува на условите во моментот. Старо правило е дека политиката без еден силен идеализам е само менаџирање на дневните потреби. Затоа на политиката ѝ е потребен силен идеализам. Силна идеја која ќе ве води напред кон остварување на она што сте го ветиле пред гласачите. Да, тој идеализам понекогаш може да е и поголем од можностите што со себе ги носи функцијата или човекот што ја добил, но е насоката кон која се стреми политичарот.


Целата колумна за Независен ТУКА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.