Шефот на унарската дипломатија Петер Сијарто денеска е во посета на Македонија.Министерот кој важи за голем поддржувач на земјата ќе има средба со вицепремиерот за Европски прашања Бујар Османи по што ќе следува заедничка прес конференција.

Сијарто на последниот состанок на европскиот совет нагласи дека е разочарувачки што не е одреден датум за почеток на преговорите со Македонија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.