Tочката 8 од Деловникот јасно го утврдува начинот на гласање во Собранието. Во оваа точка стои дека претседателот на Собранието има право да го констатира исходот од гласањето и дека повторено гласање при изгласување на некоја точка може да има единствено како поименично јавно изгласување на пратениците во случај на разлика помала или поголема од 5 гласови на барање на претседателот на Собранието или на барање на еден пратеник чие барање го поддржуваат најмалку десет пратеници.

Отткука одлуката за повторено гласање и самото гласање немаат никаква заснованост во Деловникот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.