Што се случува откако беше изгласаната недоверба на кабинетот на Кирил Петков поддржана од мнозинството пратеници?

Во оваа ситуација, бугарскио претседателот Румен Радев мора да се консултира со политичките сили застапени во парламентот. Потоа повторно започнува процедурата за мандат.

Шефот на државата и дава мандат на првата политичка сила – „Продолжуваме со промената“, а премиерот Кирил Петков веќе потврди дека ќе направи напори за формирање на кабинет во рамките на ова Народно собрание.

Но, доколку Петков и неговите сопартијци не го исполнат мандатот, во тек е втората политичка сила – во случајов ГЕРБ-СДС.

Доколку и тие не најдат доволно гласови, шефот на државата избира која партија ќе се обиде да формира влада.

Сите кои ги земаат мандатите имаат рок од седум дена да ги исполнат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.