Уништени домови, автомобили, шуми – вака изгледа Кочани во моментов по огромната огнена стихија која со часови го пустосуваше градот. Пожарот сè уште е активен, но моментално е потсмирен и е одсечен од куќите.Поради ветерот се префрла кругот на ширење кон селата Тркање и Бели, кои сега се критични точки.

Благој Паунов за ТВ24 од противпожарната единица во Кочани истакна дека ситуацијата со пожарите е тешка. Пожарот од село Бели се проширил во две насоки, кон една населба и индустрискиот дел во Кочани. Засега нема зафатена куќа од пожарот. Ветерот е најголем проблем.

Сите работиме на терен и се надеваме дека ќе го локализираме. Побаравме помош од повеќе места, но секаде има пожари, вели Паунов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.