Според универзитетската професорка, Катерина Колозова, „тие што се нарекувале партизани“ не направиле ништо за да ја спречат депортацијата на македонските Евреи во Втората светска војна.

Вечната бранителка на малоумните политики на Зоран Заев, овојпат ја помести границата на разумот, па во своето толкување на македонската историја, ја направи силуваната жртва виновна.

 

И додека МВР и Спасовски се фокусирани на лов на вештерки и фејсбук-статуси против „пријателска“ Бугарија, останува прашањето дали воопшто овој говор на омраза ќе биде санкциониран?

 

Други „визинионерски погледи“ од дотичната:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.