Првата јавна дискусија од најавените пет јавни дебати за уставните измени се одржа вчера во владата.

Говорници беа премиерот Зоран Заев и универзитетските професори Владо Поповски и Љубомир Фрчкоски.

Сериозноста на дебатата најдобро ја отсликува видеоколаж објавен на социјалните мрежи, на кој во фокус е „мислењето на стручната јавност“ за ислагањето на премиерот.

Денеска се одржва втората јавна дебата во Универзитетот ФОН.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.