Точно 140 денеска скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје, а илјадници верници беа таму да го гледаа извлекувањето на крстот од осветените води.

Меѓу присутните беа и министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерката за финансии Нина Ангеловска.

За нив присутните млади луѓе имаа посебна порака – песна за Македонија и скандирање „Никогаш Северна, само Македонија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.