Стиховите на македонскиот поет кои поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас му ги посвети на лидерот на СДСМ, Зоран Заев гласат:

“Уште рика истата мака во мене
дека сум роден во смачкано племе
сејач на глуво семе”

Се поставува прашањето кое е смачканото племе и кој е сејачот на глувото семе? И дали овие стигхови се случајно избрани.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.