Партиите се во процес на разговори за коалиција и формирање на ново парламентарно мнозинство. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоси и Зоран Заев, вчера остварија официјални средби со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Попладнево, пак, генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски беше уловен на иста маса со доскорешниот пратеник од ДУИ, Артан Груби. Средбата се одржала во еден скопски ресторан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.