Соборната црква „Светa Троица“ во Радовиш, осветена е во 2003 г., е еден од најубавите и најбогатите православни храмови на Балканот и пошироко.

Црквата има елементи од сите македонски православни цркви, но и од цркви од Украина, Русија, Грција. Препознатливоста на стилот се состои во стилот на класичното и модерното црковно сликарство, а впечатлив е иконописот на Данчо Калчев. Во внатрешноста се застапени елементи од античка Македонија, ѕвездата од Кутлеш, лековите на Александар и Филип Македонски. Иконасот и столбовите се изработени од 24 каратно злато.

Вака било се сосека политиката не влегла во црквата, па за празникот Св. Троица при посета на бугарска црковна делегација, мозаикот со Сонцето од Кутлеш не бил бутнат под тепих. Буквално.

СПОДЕЛИ СКАНДАЛ!!!

По повод празникот Св. Троица во Радовиш дошла делегација од Бугарија и Сонцето од Кутлеш го покриле со тепих!!!

Нели нема политика во црквата, нели сите сме исти пред Господ?

Ние пасивноста на црквата околу најбитните прашања за нас верниците ја сметаме како предавство и соучесник во реализација на истите!!

Затоа и вие ќе сносите последици за вашите предавства, вие сте заборавиле дека живеете од парите на верниците и треба нив да ги застапувате!!

Кога ќе се судат политичарите за предавство на нацијата и од црквата ќе има преставници тоа не ви бега!!

Ќе почнеме иницијатива со предлог до верниците за смена на дел од Владиците и ревизија на работата на МПЦ!!

Треба да се состави тело од верниците кое ќе има увид до средствата на кој начин се трошат и дали е све транспарентно!!

Доста ви беше крадење, сега малце и со правдата на народот да се соочите!!

Никогаш северна, само Македонија!!, пишуваат Млади за Македонија на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.