Не стивнуваат реакциите на јавноста по скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев за БГНЕС. Меѓу сведоштвата на граѓаните, се најде и она на дипломатката Шпреса Јусуфи, која потсетува дека ѕверствата на бугарските окупатори се овековечени во многу релевантни книги и записи.

Татко ми, како првоборец-партизан во Кумановскиот одред, четири години бил по бугарски затвори, во Софија и во Варна, од 11 Октомври 1941, до ослободувањето, раскажува таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.