Шпанскиот амбасадор Емилио Лоренцо денеска рече дека не верува дека Шпанија ќе го ратификува протоколот до 12-ти февруари, денот кога се распушта македонското собрание.
Амбасадорот објаснува дека протоколот, иако помина во шпанската влада, не е поминат низ сите тела. Ратификацијата се надева дека ќе биде во февруари, но не до 12-ти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.