Шеснаесетгодишна кавадарчанка е најновиот случај на лице позитивно на Ковид-19 во Центарот за јавно здравје во Кавадарци во изминатите 24 часа.

Како што изјави за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, девојката не знаела како се заразила со вирусот.

Таа е со лесна клиничка слика и е на домашно лекување.

Се работи на утврдување на лицата со кои контактирала, со цел нивна изолација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.