Врз Македонија се врши политичко насилство! Не ги затворајте очите пред неправдата! Застанете на страната на Македонија, апелира исламскиот теолог, филозоф и дипломат Шеик Имран Хосеин. Тој во видео обраќање од Ереван, за време на неговата посета на Ерменија, упати повик до муслиманите да застанат на страната на Македонија и да не поддржуваат крвопролевање.

Хосеин, кој е дипломат при Министерството за надворешни работи на Владата на Тринидад и Тобаго, во видеообраќањето најави посета на Македонија и се осврна актуелните случувања вo земјава по францускиот предлог, кој, според Хосеин, претставува политичко насилство врз Македонија.

Тој апелира муслиманите во Македонија да застанат во одбрана на Македонците и да ги одбијат уцените од ЕУ и Бугарија.

Македонија сега е брутално нападната. Кој било човек што зборува на некој јазик, знае дека ние сме сопственици на нашиот јазик, па така и македонскиот народ го поседува правото на сопственост на својот јазик. Очигледно станува збор за грубо политичко насилство, штом се принудени да прифатат дека нивниот јазик е дијалект на некој си друг јазик. Ова претставува политичко и лингвистичко насилство. И не само што тоа треба да биде осудено, туку, ние муслиманите од целиот Балкан, мора да застанеме во поддршка на онеправданите. Кристално јасно е дека Македонија е угнетена и врз неа се врши политичко насилство. И функцијата, должноста на муслиманот е да застане во одбрана на угнетуваните, и да пружи отпор на угнетувачот, порачува Хосеин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.