Министерот за образование и наука Јетон Шаќири вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека доколку не се најде решение, ќе побара од директорите на училиштата да најдат начин за да се одржува дел од наставата при штрајкот, кој е најавен за 11-ти април.

Тој вели дека учениците сигурно нема да штрајкуваат.

Некои завршуваат и доаѓаат до крајот на една учебната година, некои очекуваат подобрување на резултатите за учење, некои очекува да има подобри оцени за упис во високо образовните институции, некои за средните училиште, со своите фамилии преговараат каде да се запишат. Образовниот процес мора да продолжи – вели министерот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.