Во проект на ЕУ, македонскиот јазик е именуван како северномакедонски. Имено Арменд Нухиу на социјалните мрежи сподели свое искуство.

Утрово добив понуда за превод на материјали од Северномакедонски јазик. Кој е тој јазик, знае ли некој. Јас не знам за таков јазик. Проектот е инаку од ЕУ, напиша Нухиу.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.