Обвинители од СЈО објаснуваат кои материјали тековно со бришат и зошто. Тврдат дека таа постапка нема врска со случајот „Рекет“, но потенцираат дека немаат информации дали има наредба и за други активности, објави „Дојче веле“.

Според нив, оваа постапка е тековна и не може да се поврзе со случајот „Рекет“. Но, потенцираат дека во моментов не знаат дали можеби има и некаква друга наредба за постапување на информатичарите, а која евентуално би можела да се доведе во врска со тој случај. Од она што го досега забележале, велат дека единствено за предметите „Империја“ и „Поштенска банка“ не се реферирало на колегиум, каква што била практиката за сите други предмети.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.